Psychoterapeuta a psycholog - różnice

Psychoterapeuta a psycholog - różnice
Na zdjęciu terapia systemowa podczas której psychoterapeuta pracuje z dzieckiem oraz jego najbliższymi.

Psychoterapeuta czy psycholog - do kogo się udać?

Psychoterapeuta to osoba, która po studiach magisterskich (niekoniecznie z psychologii!) ukończyła czteroletni kurs z zakresu psychoterapii. 

Psychoterapia jest skutecznym, choć często długotrwałym sposobem na leczenie zaburzeń psychicznych. Pomaga ona także w zniwelowaniu poczucia lęku lub innych dolegliwości związanych z obniżeniem jakości funkcjonowania danej osoby. 

Sposoby pracy z klientem różnią się w zależności od nurtu psychoterapii. Niemniej większość opiera się na rozmowie.

Psycholog natomiast zajmuje się diagnozowaniem oraz badaniem psychologicznym (testy psychologiczne np. badanie IQ czy testy osobowości). Może pełnić rolę doradczą i edukacyjną - np. w kwestiach wychowawczych. Jego zadaniem jest także udzielanie wsparcia w kryzysach. W przypadku opóźnień rozwojowych psycholog wyrównuje braki w takich obszarach jak rozwój społeczno-emocjonalny, rozwój myślenia - abstrakcyjnego, logicznego itd. 

Kiedy do psychoterapeuty? 

Psychoterapeuta w czasie cyklu spotkań pomaga pacjentowi uporać się z zaburzeniami czy nieprawidłowościami dotyczące ludzkiej psychiki. Proces zdrowienia osoby jest długotrwały, ale skuteczny.

Do terapeuty warto zgłosić się gdy osoba czuje, że potrzebuje - nie musi (choć oczywiście może) mieć postawionej diagnozy. Do gabinetów często zgłaszają się osoby gdy: nadmiernie się zamartwiają, z obniżonym nastrojem, z objawami somatycznymi, z nałogami, zaburzeniami odżywiania, po traumatycznych przeżyciach.

Z uwagi na to, że w Polsce nie jest odpowiednio uregulowany zawód psychoterapeuty - konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji osoby do której chcemy się udać. Należy sprawdzić czy osoba ta ma certyfikat wydany przez  Polskie Towarzystwo Psychologiczne, lub Polskie Towarzystwo Psychiatryczne 

Gdy poszukujemy terapeuty dla dzieci: 

  • zazwyczaj, najlepszą forma psychoterapii będzie systemowa - oparta na pracy z najbliższym otoczeniem dziecka,
  • w przypadku dzieci - poza sprawdzeniem certyfikatu - warto by psychoterapeuta miał ukończone studia psychologiczne. 

Kiedy do psychologa? 

Do psychologa warto udać się, gdy potrzebujemy wsparcia psychologicznego w formie konsultacji. Jego głównym zadaniem jest  diagnoza, opiniowanie oraz badanie psychologiczne. Nie prowadzi cyklicznych, długomiesięcznych spotkań (wówczas kieruje na psychoterapię) chyba, że prowadzi terapię psychologiczną  opartą na zajęciach usprawniających np. rozwój intelektualny czy emocjonalny. 

Ostatnio na blogu

Jak wspierać rozwój mowy?

12 grudnia 2022, 12:00

Pedagog - czym się zajmuje?

21 maja 2022, 08:05

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka Prywatności