Logopeda - czym się zajmuje?

Logopeda - czym się zajmuje?
Zajęcia z wczesnej nauki czytania są elementem terapii logopedycznej. U dzieci z trudnościami w nabywaniu tej umiejętności metodą tradycyjną wprowadza się naukę czytania sylabami.

Kiedy się udać do logopedy?

Zarówno logopeda jak i neurologopeda to specjaliści, których działania obejmują bardzo szeroki zakres związany nie tylko z mową, ale również komunikacją, oddychaniem, czy czynnościami dotyczącymi jedzenia i picia (ssanie, gryzienie, żucie, połykanie).

Ich praca polega na diagnozowaniu i korygowaniu trudności oraz zaburzeń, w tych obszarach, a także zapobieganiu ich wystąpienia. Inaczej mówiąc, logopeda i/lub neurologopeda diagnozuje i bada przyczyny występujących trudności, a po ich ustaleniu wprowadza terapię, mającą na celu poprawę funkcjonowania dziecka.
Takiej opieki, może potrzebować już noworodek. Pojawiające się problemy ze ssaniem, w pierwszych dniach życia, czy informacja o zbyt krótkim wędzidełku u dziecka, skłania rodziców do konsultacji ze specjalistą.

Na późniejszych etapach zaniepokoić może fakt, że dziecko, w przeciwieństwie do jego rówieśników nie mówi, wypowiada za mało słów, lub słowa te artykułowane są w sposób nieprawidłowy. Innym razem, uwagę przykuć może nieprawidłowy sposób oddychania u dziecka, stale otwarta buzia, wysunięty język, czy niedomykanie warg. Trudności, tak jak i przyczyn może być wiele i warto żeby zostały one skonsultowane przez odpowiedniego specjalistę.

Należy pamiętać, że logopeda i neurologopeda, poza wadami wymowy i wyżej opisanymi trudnościami, zajmuje się także zaburzeniami mowy, które mogą być konsekwencją występujących chorób, zespołów genetycznych czy zaburzeń rozwoju.

Czym różni się logopeda od neurologopedy? 

Logopeda czy neurologopeda? Do kogo udać się z dzieckiem?

Neurologopeda ukończył dodatkowo studia poszerzające jego wiedzę, w zakresie pracy z pacjentami, których trudności z mową, czy komunikacją są pochodzenia neurologicznego. Zajmuje się on diagnozą oraz terapią osób z dysfunkcjami i/lub uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, które wynikają lub są sprzężone z: zespołami genetycznymi, porażeniem mózgowym, autyzmem, mutyzmem, afazją itp.
Neurologopeda to także osoba, która bada i prowadzi terapię zaburzonych funkcji pokarmowych, takich jak: ssanie, gryzienie, żucie, połykanie.

Należy pamiętać, że terapie poszczególnych dysfunkcji/zaburzeń, które z założenia przypisane są do neurologopedów, mogą wykonywać również logopedzi. Każdy z tych specjalistów posiada kwalifikacje, które umożliwiają mu pracę z pacjentami, o których wspomniano powyżej.

Z czym warto udać się do logopedy i/lub neurologopedy?

 • opóźniony rozwój mowy,
 • wady wymowy (seplenienie, nieprawidłowe realizowanie głoski “r”, itp.),
 •  trudności w czytaniu i pisaniu - zaburzenia dotyczące czynności jedzenia i picia (ssanie, gryzienie, żucie, połykanie),
 • zaburzenia mowy,
 • jąkanie,
 • zaburzenia w obrębie komunikacji,
 • skrócone wędzidełko języka (podjęzykowe) i/lub wargi,
 • nieprawidłowe oddychanie (przez usta),
 • rozszczep podniebienia i/lub wargi,
 • zaburzenia słuchu,
 • nieprawidłowe napięcie aparatu mowy.

Jeśli masz wątpliwości, czy problem Twojego dziecka powinien być skonsultowany z logopedą lub neurologopedą, napisz do nas, a my postaramy się doradzić w wyborze odpowiedniego specjalisty. Bezpłatny dostęp do logopedy znajdziecie Państwo w Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych 

Szukasz logopedy?: znajdziesz ich tutaj: https://terapeutadladziecka.pl/logopeda-neurologopeda

Zdjęcie: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/kobieta-robi-terapie-mowy-z-malym-blond-chlopcem_18683396.htm?query=logopeda

Ostatnio na blogu

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka Prywatności