Dietetyk, Psychodietetyk

Dietetyk, Psychodietetyk
Problemy z odżywianiem są często złożone i nie należy ich bagatelizować. Ważne jest działanie zarówno w obszarze kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych jak i zrozumienie podłoża trudności. 

Dietetyk dziecięcy kim jest? Czym różni się dietetyk od psychodietetyka?

Jako rodzic możesz zastanawiać się, czy trudności i objawy, które prezentuje twoje dziecko powinny skłonić cię do wizyty u dietetyka lub psychodietetyka. Czy jest on odpowiednim specjalistą i czy pomoże wam uporać się z istniejącym problemem lub sytuacją?

Dietetyk dziecięcy

Najkrócej  ujmując jest to specjalista od żywienia, jak również żywności. Zajmuje się on układaniem diety, ale także doradztwem żywieniowym. Konsultacji takiej mogą potrzebować rodzice, którzy chcą zadbać o prawidłowe żywienie swojego dziecka, nauczyć go prawidłowych nawyków i potrzebują wsparcia w tym temacie.

Mogą to być także rodzice, których dziecko cierpi na zaburzenia odżywiania, choroby, czy schorzenia, jak nadwaga, niedowaga, otyłość, itp. Dietetyk po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i analizie dotychczasowego sposobu odżywiania układa dietę, która jest dostosowana do konkretnego pacjenta. Odbywa się to w oparciu o informacje dotyczące dziecka uwzględniając jego wiek, wzrost, masę ciała, stan zdrowia oraz aktywność fizyczną.

Oczywistym jest fakt, że dietetyk ustalając dietę bazuje na zdrowych i zbilansowanych posiłkach, a dodatkowo bierze pod uwagę preferencje dziecka (jeśli takie występują), aby spożywane posiłki były dla niego smaczne i sprawiały mu przyjemność.

Żeby podjęte działania były skuteczne i długotrwałe, cała rodzina, a nie tylko dziecko, powinna zaangażować się w proces terapeutyczny. Ponieważ kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych nie dotyczy pojedynczej osoby, (tym bardziej dziecka, które często samodzielnie nie jest w stanie zadbać o wprowadzenie zmian) tylko wszystkich osób mieszkających z nim to bardzo ważna jest wspólna motywacja i konsekwentne dążenie do osiągnięcia zamierzonego celu.

Psychodietetyk

Psychodietetyk to osoba, która z wykształcenia jest dietetykiem, psychologiem, psychoterapeutą, pedagogiem, lekarzem lub innym specjalistą, a dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z psychodietetyki.

W toku studiów poza wiedzą dotyczącą diet i zdrowia nabyła dodatkową wiedzę psychologiczną, aby specjalizować się w pracy z pacjentami, u których zaburzenia odżywiania mają podłoże psychologiczne. Jedzenie kompulsywne, napady objadania się, anoreksja, bulimia, itp. to zaburzenia, których przyczyny znajdują się głównie w psychice człowieka i które wnikliwie analizuje psychodietetyk. W dzisiejszych czasach zaburzenia takie jak anoreksja stają się coraz większym problemem zwłaszcza wśród nastolatków. 

Specjalista, który ukończył psychodietetykę w dużym stopniu skupia swoją uwagę na przyczynach występujących trudności, czy zaburzeń, pomaga je zrozumieć, ustala zmiany, a także pomaga wprowadzić je w życie, aby efekt był trwały i satysfakcjonujący. Ponieważ wiele problemów z odżywianiem zaczyna się w głowie, to niezbędnymi czynnikami w efektywnej terapii są: motywacja, analiza własnych przekonań i przyzwyczajeń, czy zrozumienie mechanizmów tworzących nawyki.

Należy pamiętać, że terapie poszczególnych chorób, zaburzeń, czy schorzeń, które z założenia przypisane są do jednego ze specjalistów, może wykonywać każdy z nich. Są to dziedziny, łączące wspólne zagadnienia, a więc praca często dotyczy pacjentów, z takimi samymi problemami.

Dietetyka i psychodietetyka bardzo dobrze się uzupełniają. Poniżej znajduje się podział, który nie jest wyznacznikiem, a jedynie sugestią.

Kiedy warto udać się do dietetyka? 

 • nadwaga, niedowaga, nieprawidłowa waga u dziecka

 • szybkie chudnięcie, szybki przyrost masy ciała

 • otyłość

 • pojawiające się symptomy ze strony układu pokarmowego, mogące świadczyć o błędach żywieniowych lub niezdrowym odżywianiu: zgaga, pieczenie w żołądku, biegunki, bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, itp.

 • przy występowaniu chorób dietozależnych: cukrzyca typu II, osteoporoza, próchnica, itp.

 • alergie i nietolerancje pokarmowe

 • stosowanie diety eliminacyjnej

 • brak apetytu lub wzmożony apetyt

 • chęć zmiany nawyków żywieniowych u dziecka

 • chęć zasięgnięcia porady dotyczącej żywienia dziecka

 

Kiedy warto udać się do psychodietetyka? 

 • u dziecka pojawia się lęk przed jedzeniem

 • odmawia spożywania poszczególnych lub wszystkich pokarmów

 • występuje wybiórczość pokarmowa (dziecko toleruje tylko pokarmy o określonej konsystencji, kolorze, kształcie, itp.)

 • zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia, napady objadania się, jedzenie kompulsywne, zespół nocnego jedzenia, zespół Pica - łaknienie spaczone, itp.)

 

Jeśli masz wątpliwości, czy problem Twojego dziecka powinien być skonsultowany z dietetykiem lub psychodietetykiem, napisz do nas, a my postaramy się doradzić w wyborze odpowiedniego specjalisty. 

 

Zapisz się do naszego Newslettera!

Dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami dotyczącymi rozwoju dzieci.

 

Tytuł zdjęcia: odżywianie-psychodietetyka-żywieniedzieci.jpg

 

Zdjęcie:https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/sredni-strzal-szczesliwa-lekarka-z-pomarancze-i-kiwi_5603144.htm#page=2&query=dietetyk&position=2&from_view=search

 

Ostatnio na blogu

Jak wspierać rozwój mowy?

12 grudnia 2022, 12:00

Fizjoterapeuta, Rehabilitant

24 kwietnia 2022, 23:29

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka Prywatności