Pedagog - czym się zajmuje?

Pedagog - czym się zajmuje?
Dzieci mające problemy z czytaniem, pisaniem i/lub liczeniem często są zniechęcone nauką. Ważne jest, aby ćwiczenia odbywały się, w atrakcyjnej dla dziecka formie.

Pedagog - czym się zajmuje? 

Większości rodziców pedagoga kojarzy się ze środowiskiem szkolnym. I słusznie, ponieważ w (prawie) każdej szkole taka osoba jest.

Powszechnie wiadomo, że pedagog wspiera uczniów, pomaga w kryzysach, prowadzi mediacje, natomiast mniej się mówi o jego roli w zakresie “wsparcia edukacyjnego”, a tutaj jego rola jest nie do przecenienia!

Pedagog - główne zadania

Pedagog w szkole, czy innych instytucjach, rozpoznaje przyczyny kłopotów w nauce, następnie wprowadza ćwiczenia zmierzające do wyrównania braków edukacyjnych. Z drugiej strony, pedagog wspiera także uczniów wybitnie zdolnych w rozwijaniu swoich talentów.

Jeśli u dziecka pojawią się trudności z opanowaniem podstawowych umiejętności szkolnych, takich jak czytanie, pisanie i liczenie, to rolą pedagoga jest ich kompensowanie (wyrównywanie). To właśnie on ma największe kompetencje i doświadczenie w prowadzeniu takiej terapii, która dąży do usprawnia tak ważnych umiejętności.

Z racji swoich kwalifikacji pedagog pomaga także w trudnościach wychowawczych, może np. prowadzić warsztaty dla rodziców.

Kiedy udać się do pedagoga?

W sytuacjach kiedy u dziecka:

  • są trudności z nauką liter,  
  • problemy w nauce czytania i pisania,
  • w pisowni pojawia się wiele błędów (nie tylko ortograficznych)
  • w czytaniu pojawia się wiele błędów 
  • kłopot z rozumieniem czytanego tekstu 
  • pismo jest mało czytelne,
  • występujące kłopoty z liczeniem, nauką cyfr,
  • kłopoty z koncentracją uwagi
  • zdiagnozowana jest dysleksja, dysgrafia, dysortografia lub dziecko w grupie ryzyka wystąpienia w.w.

Jeśli masz wątpliwości, czy problem Twojego dziecka powinien być skonsultowany z pedagogiem, napisz do nas, a my postaramy się doradzić w wyborze odpowiedniego specjalisty.

 

Aby otrzymywać więcej wartościowych treści dotyczących rozwoju dzieci zapisz się do naszego newslettera.

Zdjęcie: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/chlopiec-na-sesji-terapii-zajeciowej-z-psychologiem_18036719.htm

Ostatnio na blogu

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka Prywatności