Pedagog - czym się zajmuje?
Większości rodziców pedagoga kojarzy się ze środowiskiem szkolnym. I słusznie, ponieważ w (prawie) każdej szkole taka osoba jest.
Powszechnie wiadomo, że pedagog wspiera uczniów, pomaga w kryzysach, prowadzi mediacje, natomiast mniej się mówi o jego roli w zakresie “wsparcia edukacyjnego”, a tutaj jego rola jest nie do przecenienia!
Pedagog - główne zadania
Pedagog w szkole, czy innych instytucjach, rozpoznaje przyczyny kłopotów w nauce, następnie wprowadza ćwiczenia zmierzające do wyrównania braków edukacyjnych. Z drugiej strony, pedagog wspiera także uczniów wybitnie zdolnych w rozwijaniu swoich talentów.
Jeśli u dziecka pojawią się trudności z opanowaniem podstawowych umiejętności szkolnych, takich jak czytanie, pisanie i liczenie, to rolą pedagoga jest ich kompensowanie (wyrównywanie). To właśnie on ma największe kompetencje i doświadczenie w prowadzeniu takiej terapii, która dąży do usprawnia tak ważnych umiejętności.
Z racji swoich kwalifikacji pedagog pomaga także w trudnościach wychowawczych, może np. prowadzić warsztaty dla rodziców.
Kiedy udać się do pedagoga?
W sytuacjach kiedy u dziecka:
- są trudności z nauką liter,
- problemy w nauce czytania i pisania,
- w pisowni pojawia się wiele błędów (nie tylko ortograficznych)
- w czytaniu pojawia się wiele błędów
- kłopot z rozumieniem czytanego tekstu
- pismo jest mało czytelne,
- występujące kłopoty z liczeniem, nauką cyfr,
- kłopoty z koncentracją uwagi
- zdiagnozowana jest dysleksja, dysgrafia, dysortografia lub dziecko w grupie ryzyka wystąpienia w.w.
Jeśli masz wątpliwości, czy problem Twojego dziecka powinien być skonsultowany z pedagogiem, napisz do nas, a my postaramy się doradzić w wyborze odpowiedniego specjalisty.
Aby otrzymywać więcej wartościowych treści dotyczących rozwoju dzieci zapisz się do naszego newslettera.
Zdjęcie: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/chlopiec-na-sesji-terapii-zajeciowej-z-psychologiem_18036719.htm