Terapeuta karmienia

Terapeuta karmienia

Kim jest terapeuta karmienia?

W życiu rodziców i dzieci pojawiają się różne wyzwania i trudności. Niewątpliwie jedną z nich jest sytuacja, kiedy dziecko odmawia przyjmowania pokarmów lub mimo chęci, przyjmowanie to jest utrudnione, a czasami wymaga alternatywnych sposobów podawania/przyjmowania go. Taka sytuacja może pojawić się na każdym etapie życia dziecka: u noworodka, kilkulatka lub nastolatka. Specjalistą, który prowadzi tego typu terapię, jest właśnie terapeuta karmienia. To osoba, która bada przyczyny zaistniałej sytuacji, a następnie ustala plan terapeutyczny, bardzo często we współpracy z innymi specjalistami (terapeutą integracji sensorycznej (SI), doradcą laktacyjnym, psychologiem, logopedą, neurologopedą, gastrologiem, neurologiem, itp.).

Rodzic, który szuka pomocy, często mówi: “nie wiem dlaczego, ale on nie chce jeść”, “moje dziecko jest niejadkiem”, “podaje jej różne rzeczy, ale ona i tak wszystko wypluwa” i nie zdaje sobie sprawy, że przyczyny tych trudności mogą sięgać głębiej. Najczęściej takie sytuacje wynikają z różnego rodzaju trudności i nie stanowią zwykłej niechęci dziecka do jedzenia. Przyczyny mogą tkwić w trudnościach sensorycznych, psychologicznych, schorzeniach gastrologicznych, itp. Rodzic dostrzega problem, natomiast nie jest w stanie samodzielnie ustalić jego powodów, dlatego tak ważna jest wizyta u odpowiedniego specjalisty. 

Terapeuta karmienia to także osoba, która prowadzi pacjentów z chorobami neurologicznymi, u których czynność jedzenia jest bardzo mocno utrudniona, a czasami nawet niemożliwa, co zmusza terapeutę i chorego do wykorzystania innych, alternatywnych sposobów podawania/przyjmowania pokarmów.

Terapeuta karmienia nie funkcjonuje jako samodzielny zawód. Najczęściej w takim rodzaju terapii specjalizuje się logopeda, neurologopeda lub dietetyk.

Kiedy warto udać się do terapeuty karmienia? 

  • dziecko stale odmawia przyjmowania pokarmów

  • występuje wybiórczość pokarmowa (dziecko toleruje tylko pokarmy o określonej konsystencji, kolorze, kształcie, itp.)

  • pojawiają się dolegliwości/dyskomfort podczas jedzenie

  • zaburzenia dotyczące czynności jedzenia i picia (ssanie, gryzienie, żucie, połykanie)

  • występowanie chorób, zaburzeń lub zespołów genetycznych w przebiegu, których pojawiają się problemy z przyjmowaniem pokarmów

  • u dziecka występuje rozszczep podniebienia i/lub wargi

 

Jeśli masz wątpliwości, czy problem Twojego dziecka powinien być skonsultowany z terapeutą karmienia, napisz do nas, a my postaramy się doradzić w wyborze odpowiedniego specjalisty.

Zdjęcie: <a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/jedzenie'>Jedzenie zdjęcie utworzone przez wirestock - pl.freepik.com</a>

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka Prywatności