Psycholog dziecięcy - kiedy się udać?

Psycholog dziecięcy - kiedy się udać?
Psycholog może być pomocny w trudnych dla dziecka sytuacjach takich jak rozwód czy żałoba. Na zdjęciu psycholożka opracowuje z dziewczynką przeżywane przez nią trudne emocje.

Kim jest psycholog dziecięcy?

Psycholog dziecięcy to psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi. Na wizytę u psychologa dziecięcego, z reguły decydują się rodzice lub opiekunowie, których dziecko przejawia trudności wychowawcze, szkolne lub pojawiają się u niego zachowania, świadczące tym, że z czymś sobie nie radzi (problemy emocjonalne).

Trudności te mogą dotyczyć bardzo różnych obszarów: snu, jedzenia, mowy, relacji społecznych i wielu innych.  Psycholog poprzez diagnozę i odpowiednią terapię, jest w stanie pomóc dziecku uporać się z trudnościami, skupiając swoją uwagę nie tylko na nim, ale również na rodzicach lub opiekunach dziecka, a także w razie potrzeby na najbliższym otoczeniu.

Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?

Do psychologa mogą udać się również rodzice, w celu zasięgnięcia porad i wskazówek dotyczących wychowania, uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania związane z rodzicielstwem, czy rozwiania wątpliwości wychowawczych. Wizyta może być więc jednorazowym spotkaniem o charakterze porady lub cyklem spotkań długoterminowych, jeśli wymagane jest podjęcie terapii.
Psycholog to także osoba, która ocenia poziom funkcjonowania dziecka. W gabinetach pojawiają się rodzice z dziećmi (nawet niemowlakami), których zaniepokoiło coś w rozwoju ich dziecka.
Psycholog sprawdza poszczególne obszary, bada rozwój i podpowiada na co zwrócić uwagę oraz nad czym ewentualnie i w jaki sposób rodzic może z dzieckiem popracować.

Kiedy udać się do psychologa dziecięcego?

- gdy rodzic jest zaniepokojony rozwojem dziecka
- u dziecka wystąpią zaburzenia zachowania, np. zachowania autoagresywne
- zaburzenia odżywiania
- zaburzenia snu
- trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, rodziną, otoczeniem
- uzależnienia (od komputera, smartfona, używek, itp.)
- trudności, niechęć, w posługiwaniu się mową (mimo posiadania umiejętności mówienia)
- lęki - natrętne / kompulsywne zachowania
- apatia, chroniczne zmęczenie, senność - porady dotyczącej wychowania, budowania relacji z dzieckiem, zabaw, itp.
- chęć oceny rozwoju i inteligencji dziecka

Jeśli masz wątpliwości, czy problem Twojego dziecka powinien być skonsultowany z psychologiem dziecięcym, napisz do nas, a my postaramy się doradzić w wyborze odpowiedniego specjalisty. Psychologów z całej Polski znajdziesz tutaj: https://terapeutadladziecka.pl/psycholog 

Zdjęcie:https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/mlody-psycholog-obserwuje-malej-dziewczynki-obsiadanie-przed-ona_3725007.htm?query=psycholog%20na%20dywanie 

Ostatnio na blogu

Fizjoterapeuta, Rehabilitant

24 kwietnia 2022, 23:29

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka Prywatności