Fizjoterapeuta, Rehabilitant

Fizjoterapeuta, Rehabilitant

Fizjoterapeuta dziecięcy - czym się zajmuje?

Fizjoterapeuta zajmuje się narządem ruchu. W powszechnej opinii kojarzy się bólami kręgosłupa i problemami z poruszaniem się. Ale fizjoterapeuta to także specjalista od rozwoju psychomotorycznego. To właśnie on jest w stanie ocenić czy u dziecka rozwój ruchowy przebiega w sposób prawidłowy, a w razie potrzeby może wdrożyć szybką rehabilitację. 

Fizjoterapeuta dziecięcy - kiedy się udać?

Z pewnością zawsze, kiedy coś związanego z rozwojem fizycznym dziecka nas niepokoi. Jeśli więc Nasz maluszek nie osiąga kolejnych kroków w rozwoju motorycznym lub gdy sposób ich osiągania następuje w sposób “nieprawidłowy” wtedy konieczne jest udanie się do specjalisty. 

Fizjoterapeuta dziecięcy - wizyta profilaktyczna

Coraz więcej młodych rodziców decyduje się na profilaktyczną wizytę u fizjoterapeuty. Czy faktycznie istnieje taka konieczność?

NFZ nie refunduje wizyty profilaktycznej u fizjoterapeuty. W teorii to pediatra na pierwszych wizytach wychwyci nieprawidłowości, wówczas może skierować do fizjoterapeuty. W pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka położna środowiskowa najpewniej zaprezentuje właściwy sposób pielęgnacji noworodka, który jest przyjazny dziecku i wspiera jego rozwój.
Natomiast należy pamiętać, że rozwój dziecka jest bardzo dynamiczny, dlatego też udanie do fizjoterapeuty w pierwszych trzech miesiącach życia ma wiele plusów. Fizjoterapeuta oceni między innymi napięcie mięśniowe, odruchy czy spontaniczną aktywność. Rodzice mogą uzyskać wiele prostych wskazówek związanych z przewijaniem, ubieraniem, podnoszeniem, zabawą, kąpielą, czy sposobami na kolkę. W razie jakichkolwiek trudności, zdecydowanie lepsze efekty uzyskamy podejmując rehabilitację, na wczesnym etapie rozwoju. 

 

Jeśli masz wątpliwości, czy problem Twojego dziecka powinien być skonsultowany z fizjoterapeutą, napisz do nas, a my postaramy się doradzić w wyborze odpowiedniego specjalisty. Fizjoterapeutów znajdziesz tutaj: https://terapeutadladziecka.pl/fizjoterapeuta 

 

Zdjęcie: <a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/medyczny'>Medyczny zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com</a>

 

Ostatnio na blogu

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka Prywatności