Czy logopeda to rzeczywiście „pani od R”?

Czy logopeda to rzeczywiście „pani od R”?
Logopeda

Czy logopeda to rzeczywiście „pani od R”? Czyli czym właściwie zajmuje się logopeda/neurologopeda i na czym ta praca polega.

Powszechnie uważa się, że logopeda to specjalista od poprawnej wymowy. Osoba, która odpowiada za usuwanie wad wymowy, zazwyczaj u dzieci w wieku przedszkolnym, ewentualnie pomaga dzieciom, u których mówienie z różnych przyczyn nie występuje, lub jest opóźnione.

To wszystko niewątpliwie jest prawdą, jednak to tylko kropla w morzu kompetencji jakie posiadają logopedzi czy neurologopedzi.

W wielkim skrócie, logopeda zajmuje się między innymi diagnozą i prowadzeniem terapii wad wymowy u dzieci, jak i u dorosłych. Ponadto ocenia czy rozwój mowy dziecka jest adekwatny do jego wieku i etapu rozwoju. Wspomaga rozwój mowy biernej i czynnej u dzieci, u których proces ten, z różnych powodów, jest opóźniony. Logopeda otacza również opieką dzieci z niedosłuchem, niepełnosprawnością czy innymi wadami rozwojowymi w kontekście wspierania rozwoju ich mowy. Dodatkowo prowadzi terapię jąkania, wspiera zdolności komunikacyjne, zajmuje się zaburzeniami głosu. Czy wiesz, że u niektórych pacjentów ortodontycznych elementem leczenia jest także terapia logopedyczna? Ponadto do zadań logopedy należy praca z noworodkami i niemowlętami i ich rodzicami w problemach związanych z karmieniem, rozszerzeniam diety i wielu innych.

Logopeda pracuje także z pacjentami w tak zwanej „terapii karmienia”, czyli z zaburzeniami w zakresie pobierania pokarmu, gryzienia, żucia, połykania, oswaja ze spożywanymi produktami, a także z pacjentami neurologicznymi, starszymi, onkologicznymi i wiele, wiele więcej…

Oczywiście, podobnie jak w przypadku lekarza, raczej niemożliwym jest, aby jeden logopeda specjalizował się we wszystkich wspomnianych wyżej dziedzinach. Istotne przy wyborze specjalisty będzie dowiedzenie się co konkretnie stanowi przedmiot jego zainteresowań, a co za tym idzie, na czym dany specjalista zna się najlepiej i w jakiej dziedzinie nieustannie aktualizuje zdobytą wiedzę.

Kolejną istotną cechą pracy logopedy/neurologopedy jest współpraca z innymi specjalistami takimi jak fizjoterapeuta, osteopata, psycholog, laryngolog, gastroenterolog, alergolog, pediatra, neonatolog, doradczyni laktacyjna, neurolog, psychiatra i inni.

Jak widzisz praca logopedy to o wiele więcej, niż mogłoby się wydawać. 

 

mgr Zuzanna Knap-Pokorska
Logopeda, neurologopeda

Neurologopeda, filolog, terapeutka ręki, absolwentka Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu.

Doświadczenie zdobywała pracując jako logopeda w prywatnym gabinecie przyjmując pacjentów już od pierwszych dni ich życia, fundacji, przedszkolu i żłobku, realizując praktyki w różnych miejscach, w tym w szpitalach. 

 

Tekst Pani Zuzanny był możliwy do opublikowania na naszym portalu, dzięki współpracy ze Zdrowie OdNowa  https://zdrowieodnowa.com.pl/   Serdecznie polecamy!

Ostatnio na blogu

Rola zabawy w rozwoju dziecka

01 sierpnia 2022, 09:00

Pedagog - czym się zajmuje?

21 maja 2022, 08:05

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka Prywatności